NÜZHET ALBAYRAK

TRES Mİmarlık, Kurucu Ortak

1965 yılında Yugoslavya Novipazar'da doğdu. 1968'de  ailesiyle Türkiye'ye geldi.

Orta öğrenimini Pendik Lisesi'nde tamamladı. 1989 yılında  İTÜ Mimarlık Fakültesi'nden mezun oldu. 1988 ile 1996 yılları arasında mimar Tuncay Çavdar'ın kurucusu olduğu  Atölye T'de çalıştı. 1996 ile 2001 yılları arasında serbest  mimar olarak çeşitli projeleri yönetti.

 

2001 yılından beri TRES Mimarlık'ta kurucu / ortak olarak  çalışmalarına devam ediyor.

 

 

ARYOM KORU kentlilikten ve doğallıktan ödün vermeyen bir yaşantı iddiasındaki 425 dairesiyle Gaziemir zeytinliklerine yaslanır.

 

Bölge havaalanı ve merkeze stratejik konumlanışına ek olarak korunmuş kırsalı ile tasarıma yön verir.

Az katlı yerleşim planı yapının yatay hatlarıyla birlikte kırsal yaşantıyı canlı tutmayı amaçlar. Parsele komşu parkların proje ile bütünleşik olarak tekrar düzenlenmesi ve harici sosyal, sağlık merkezleri ile alan kendi başına bir odak oluşturur. Harici alanlardaki zenginlik proje içinde de açık ve kapalı havuzlar, sosyal tesis ve mimariyi yerelle bütünleştiren peyzaj ile devam eder.

 

Arsa kotlarını kullanarak katmanlaşan yapı bu karakteri vurgulayarak sürdürür ve ortaya çıkan geniş terasları, kurgusuyla paralel bir değer olarak ortaya koyar.

Bahçeli zemin katlar ve geniş balkonlarıyla yerel yaşantı yüceltilir.

Cephede kullanılan paravanlar ile oluşturulan çok katmanlı yapı, dairelere ait açık ve yarı açık alanlarda mahremiyet, ferahlık ve gün ışığını ustalıkla yönetir.

Yapının katları boyunca devam eden 40 santimetrelik çıkma ile derinlik artar, yataylık güçlenir ve üzerine serpiştirilen bitkilerle peyzaj mimariye tırmanır.

Biçimsel nitelikler kullanılan doğal taş ve ahşap malzemelerle birlikte özgün bir gramer oluşturur.

 

TR

EN

GR

FR